Hakkımızda

//

Tüketicinin yaşam standartlarını arttırmaya yönelik en iyi ve yeni ürünleri çevreye saygılı olarak üreteceğimize söz veriyoruz.

Sevda ARIKAN
Founder&CEO

imza.png

Kurucumuz Kimya Yüksek Mühendisi Sevda ARIKAN, Türkiye’de ‘’İLK’’leri başaran bir iş kadını. 1983 yılında Uzay Kimya’nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Hedefi Türkiye’de bulunmayan ancak tüketicinin yaşam kalitesini yükseltecek temizlik ürünleri üretmekti. Uzay Kimya: Türkiye’de ilk olarak bulaşık makinesi deterjanı ve mobilya cilası üretimi ile faaliyete başladı ve bu sayede lider üreticiler arasında yerini aldı. 40 yıla yakın süredir uluslararası firmalarla rekabetini sürdürmek ve yenilikçi ürünleri üretmeye ve piyasa beğenisine sunmaya devam etmektedir.

2022 yılı itibarıyla ekolojik sertifikalı, organik içerikli olarak, Bebekler ve yetişkinler için Saç şampuanları ve Duş jeli üretimine de başlayarak kozmetik sektörüne de girmiş bulunmaktadır.  

Uzay Kimya hem kendi markaları hem de Migros, Metro, E bebek, Carrefour ve diğer birçok marka ile Özel Markalı ürünler pazarına da hizmet vermektedir.

 


Bizi ayıran özelliklerimiz

 
Hassasiyet; Pazar ve tüketici ihtiyaçlarına özen ve duyarlılık göstermek.
 
Odaklanma; Tüketicinin yaşam kalitesini arttıracak ürünlere önem vermek.

Deneyim; ARGE ekibinin kalite, sürdürülebilirlik ve uygun maliyet kriterleri ile araştırmalarını gerçekleştirmeleri.
 
Yenilikçi yapımızın, kimya sektöründeki en son teknolojileri takip etmesi.
 
Dürüstlük; Müşteri ve çalışan memnuniyetine hassasiyet en önemli değerimiz.


VİZYONUMUZ

Türkiye’de sektörümüzde söz sahibi olmak ve uluslararası pazarda dünya kalitesinde ki en yeni ürünlerle daha fazla yer almak.

MİSYONUMUZ

Müşteri memnuniyetini ve ihtiyaçlarını yerine getiren yenilikçi ürünler üretmek. Tüketicimizin yaşam kalitesini arttıran en iyi ve çevreye en duyarlı ürünleri üretmek.


İHRACATIMIZ

1988 tarihinden beri ürünlerimizi birçok ülkeye ihraç etmekteyiz. Ecogenic, Uzay, Giz, U Green Clean, Pet’s Green, Pure intimate ve Benim markalarımızın yanı sıra, müşterilerimizin kendi özel markaları ile ihracat yapmaktayız.


Çevre ve İSG Politikamız

 • Atıkların kaynağında en aza indirilmesini, mümkün olduğunda yeniden kullanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamak ve değerlendirilemeyen atıkların uygun yöntemler ile bertaraf edilmesini sağlamak.
 • Enerji, hammadde ve doğal kaynaklarımızın verimli kullanılmasını sağlamak.
 • Çevre kirliliğini önlemek.
 • Tehlikelerin azaltılması ve iş kazalarının önlenmesi için gerekli tedbirleri alarak sıfır iş kazası ile çalışmak.
 • Çevre ve iş güvenliği ile ilgili mevzuat, yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmek.
 • Çevreci ve insan sağlığına duyarlı özgün tasarımlı yenilikçi ürünler üretmek.

 


Kalite Politikamız

 • Türkiye’de bulunmayan ancak ihtiyaç duyulan çevreci ve özel tasarımlı temizlik ve ev bakım ürünlerini Dünya kalitesinde tüketicilere sunmak ve Dünya pazarlarına açılmak.
 • Kalite hedeflerimize uygun personel çalıştırmak ve tüm personeli eğiterek yapılan her işin en iyi şekilde yapılmasını sağlamak.
 • Kalite göstergelerini sürekli gözden geçirip iyileştirerek, konulan hedeflere ulaşılmasını gerçekleştirmek.
 • Toplam kalite felsefesini belirleyerek yasal mevzuat ve standartlara uygun, çevreye saygılı müşteri beklentilerini karşılayan en uygun fiyat ve kalite dengesinde hatasız ürünler üretmek.
 • Toplam kalite yönetimi benimsemek ve tüm gereklerini yerine getirmek.​​​​​​

Ayrımcılık Ve Taciz Önleme Politikamız

 • Kurum içinde ve kurumsal olarak gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerde çalışanlarımıza dürüst ve adil davranmayı ilke edinip; dil, ırk, renk, cinsiyet, din, etnik köken, mezhep, siyasi düşünce, yaş, fiziksel engel ve benzeri nedenler ile ayrımcılık veya taciz hoş görülemez.
 • Firmamızın herhangi bir yöneticisi, çalışanı, misafiri, stajyeri, danışmanı, tedarikçisi ve çalışanlar dışında kalan tüm kişiler, paydaşlar tarafından yapılabilecek her türlü ayrımcılık ve taciz kesinlikle kabul edilemez.
 • Fizmamızada fiziksel, sözlü, cinsel veya psikolojik Taciz, şiddet, zorbalık, suiistimal veya tehdidin hiçbir türüne tolerans gösterilemez.
 • Çalışanlarımıza işe alım, terfi ve maaş gibi konularda herhabgi bir ayrımcılık yapılmaması veya sözlü, fiziksel, cinsel taciz beyan ve tehdit unsuru oluşturabilecek her türlü davranış yasaktır.
 • Kişilerin dil, ırk, renk, cinsiyet, din, mezhep, siyasi düşünce, yaş, fiziksel engellik hali, kişilik özellikleri, cinsel yönelimi ile alakalı sizler, yorumlar, şakalar, lakaplar ve benzeri her türlü uygunsuz davranış yasaktır.
 • Firmamızda Psikolojik Taciz (Mobbing) yöntemiyle bir kişinin veya birkaç kişinin, istenmeyen kişi olarak ilan ettikleri bir kişiyi, dışlayarak, sözlü ya da fiziksel tacizde bulunarak itaate zorlaması, yıldırma ve bezdirme amacıyla baskı uygulaması yasaktır.

Bu politikaya aykırı davranışlar işten çıkarma dahil ciddi disiplin uygulamaları ile sonuçlanabilir.

Bu politikada yer alan hususlar ile ilgili endişeleri veya şikayetleri olan çalışanlar, şikayetlerini dilek/şikayet kutularına bırakabilecekleri gibi Uzay Kimya'nın açık kapı politikası uygulaması aracılığıyla Yönetim temsilcisi ile doğrudan görüşebilirler.

Sosyal Sorumluluk ve Ürün Güvenliği Politikamız

 • Topluma, Çevreye karşı sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmeyi temel yönetim anlayışımız olarak benimseriz. Hedefimiz, Sosyal Uygunluk Politikası'nın şirket kültürü haline gelmesini sağlamaktır.
 • İnsan hakları çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz, tüm ülkelerin yasalarına uygun olarak tüm çalışanlarımızın özlük haklarını tam olarak yerine getiririz.
 • Sosyal uygunluk standartları ile ürün ve hizmet yaratmanın yanında bu politika, çalışanların kanunlar çerçevesinde standardan kaynaklanan tüm haklarını vermeyi, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun tüm gerekliliklerine uymayı, çevreye duyarlı olmayı, çalışnlar arasında saygı ve değer gördüğü iş yeri ortamını oluşturma hedefimizi gerçekleştirmeyi taahhüt ederiz. Çalışanlarımıza iş sağlığı güvenliği ve çevre konularında devamlı eğitimler veririz.
 • Sosyal sorumluluk politikamız iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize duyurulur ve tedarikçilerimiz bu kriterlere göre değerlendirilir.
 • Kurum içinde ve kurumsal olarak gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerde çalışanlarımıza dürüst ve adil davranmayı ilke edinip; dil, ırk, renk, cinsiyet, din, etnik köken, mezhep, siyasi düşünce, yaş, fiziksel engel ve benzeri nedenler ile ayrımcılık yapılmaz.
 • Sosyal konularda farkındalığın arttırılması eğitim programları ile desteklenir.
 • Hiçbir çalışan hiçbir konuda baskı altında, zorla veya borca dayalı çalıştırılmaz.
 • 18 yaşın altında çocuk ve genç işçi çalıştırılmaz.
 • Eşit değerde iş için adil ücretlendirme yapılır.
 • Tüm çalışanlar eşit şartlar altında kendi rızaları ile işe uygun pozisyonlarda istihdam edilir ve düzenli istihdam sağlanır.
 • Fiziksel veya psikolojik şiddet, istismar, taciz veya tehdit her türlü kanuna aykırı disiplin uygulaması yasaktır.
 • Çalışanlarımız yasal hakları çerçevesinde dinlenme ve tatil günlerinden yoksun bırakılmazlar.
 • Çalışanlarımıza Örgütlenme, sendikalaşma ve toplu çalışma hakkı tanınır ve bu hakkı kullanan çalışanlar üzerinde baskı kurulmaz ve ayrımcılık yapılmaz.
 • Şirketimizde yolsuzluk ve rüşvetin hiçbir şekline müsade edilmez.
 • Yasa dışı kaçak işçi, çocuk işçi çalıştırılması yasaktır.
 • Her çalışanın dilek ve şikayetlerini iletmesi için gerekli şikayet ve öneri sistemi kurulmuş olup, tüm geri bildirimler değerlendirilir.

Sosyal Sorumluluk

50 bin öğrenciye hijyen katkısı

Uzay Kimya olarak başlattığımız ‘eğitime hijyenle destek’ kampanyasında, okullara sıvı sabun ve sabunluk ulaştırdık. Kampanya süresince yaklaşık 50 bin öğrenciye hijyen desteği sağladık. Yönetim Kurulu Başkanımız Sevda ARIKAN, ‘Temiz bir ortamda eğitim alınmasına imkan yaratmak her iş sahibinin hedefi olmalıdır’ görüşünden hareketle böyle bir desteği başlattı.

Yıllardır temizlik sektöründe hizmet verdiğimiz için, toplum sağlığının ciddiye alınması taraftarıyız. Bu bilinçle gerçekleştirdiğimiz kampanyamızda okullardaki steril ortamın önemini de kamuoyuna duyurduk. Çocukların ruh ve beden sağlığı kazanması için, yaşadıkları çevrenin temizliğinin önemine her fırsatta dikkat çektik. Bizde bu kampanya ile öğrencilerin temiz bir ortamda eğitim almasına imkan yaratmayı hedefledik.

Okullarda hijyen kampanyası projesi ile eğitime katkı sağladık. Çünkü kazandığımızı topluma geri verme ilkesini benimsiyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimize önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.


Sertifikalarımız

 
Ödüllerimiz